Dobro Došli
..
ponedjeljak, 23. svibnja 2016.
‘Nekoć davno postojala je šumica…’: 10 stvari koje niste znali o kultnim Štrumfovima
Štrumfastična vijest obradovala je sve obožavatelje Štrumfova – Doma TV vraća popularnu crtanu seriju na male ekrane. Štrumfovi će se od 16. svibnja prikazivati u popodnevnom terminu, a tim povodom donosimo vam zanimljivosti o malim plavim bićima koje vjerojatno ne znate
1. Štrumfove je stvorio belgijski karikaturist Pierre Culliford, poznatiji pod pseudonimom Peyo, a mala plava bića prvi put su se pojavila 1958. godine u njegovom stripu ‘Johan et Pirlouit’.
2. Ideja o Štrumfovima rodila se slučajno, nakon smiješnog razgovora. Peyo je večerao s prijateljem i pokušao ga zamoliti da mu doda sol, ali nije se mogao sjetiti riječi ‘sol’. Dodaj mi… štrumfa, izvalio je, a prijatelj se nastavio šaliti s njim i odgovorio da će mu ‘dodati štrumfa, a kada je gotov sa štrumfanjem, neka ga štrumfne natrag’. Nedugo nakon toga Peyo je počeo crtati Štrumfove.
3. Postoji točno 105 Štrumfova, a najpoznatiji i najpopularniji je Papa Štrumf.
4. Peyo je Štrumfove zamislio kao bića koja ‘nikada nisu viša od 3 jabuke’ i žive u šumi, u kućicama koje nalikuju gljivama.
5. Koketna Štrumfeta dugo je bila jedini ženski lik u franšizi i originalno je imala crnu kosu dok je Papa Štrumf nije pretvorio u plavušu. Uz Štrumfetu u carstvu Štrumfova postoje još samo dva ženska lika – Sassette i Nanny.
61228269-strumfovi
Gargamel i Štrumfovi (Foto: Doma TV
6. ‘Avanture Štrumfova’, prvi animirani film o malim bićima, snimljen je 1965. godine i prikazivao se samo u Belgiji.
7. Štrumfovi su 1981. iz stripova i kina preselili na televiziju. Prva epizoda popularnog američko-belgijskog crtića emitirana je u rujnu te godine na američkog TV mreži NBC.
8. Napravljeno je ukupno 256 epizoda sa 418 različitih priča.
9. Crtić je preveden na više o 30 svjetskih jezika i ponosno nosi titulu jednog od najpopularnijih dječjih animiranih serijala.
10. Kapice koje Štrumfovi nose na glavi zapravo su Frigijske kape koje davno nosili narodi antičke Azije, a proširila se do Grčke i Rimskog Carstva. Smatra se simbolom slobode jer su je često nosili oslobođeni robovi.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar